Pattanó ujj

spirit logó rész

A pattanó ujj, amelyet a köznyelvben gyakran ínhüvelygyulladásnak is neveznek, az egyik leggyakoribb kézsebészeti probléma. A jellegzetes „pattanás” hangja és érzése a kézen lévő ínhüvely szűkületének következménye, ami az ujj hajlított helyzetben való rögzülését eredményezi. Ez az állapot főként a középkorú nőknél jelentkezik, de ma már a fiatalabb korosztályt is érinti az elektronikai eszközök túlzott használata miatt.

 

Pattanó ujj okai

A pattanó ujj kialakulása az ínhüvelyek strukturális és funkcionális változásaival hozható összefüggésbe. Az ínhüvelyek azok a csatornák, amelyekben az inak mozognak. Normál esetben ezek a csatornák simán és könnyedén engedik az inak mozgását. Amikor azonban az ínhüvely szűkületet szenved vagy a benne futó ín megvastagszik, akadályoztatja az ín gördülékeny mozgását, ami a jellegzetes pattanásokhoz vezet.

 

Leggyakoribb okok:

  1. Ínhüvelygyulladás: Gyulladás következtében az ínhüvely belső felülete megduzzad, beszűkül, ami megnehezíti az ín sima áthaladását.
  2. Anatómiai elváltozások: Csomók vagy megvastagodások az ínon, amelyek mechanikusan akadályozzák az ín mozgását az ínhüvelyen belül.
  3. Kronikus megerőltetés: Folyamatos vagy ismétlődő kézmozdulatok, mint például írás, gépelés vagy finom motoros igénybevételek, amik hozzájárulnak az ínhüvely gyulladásához és a szűkület kialakulásához.
  4. Sérülések és hagyományos gyógyulás: Korábbi kézsérülések, amikor a gyógyulási folyamat során hegszövet képződik, ami szintén beszűkítheti az ínhüvelyt.

 

Rizikócsoportok:

  • Életkor: A pattanó ujj gyakrabban érinti a középkorú és idősebb felnőtteket, különösen azokat, akiknek a munkája vagy hobbija intenzív kézhasználatot igényel.
  • Nemi Előfordulás: Statistikailag gyakrabban diagnosztizálják nőknél, különösen azoknál, akik rendszeresen végeznek finom motoros kézmozdulatokat.
  • Alapbetegségek: Olyan állapotok, mint a cukorbetegség, reumás ízületi gyulladás vagy egyéb autoimmun betegségek, amelyek befolyásolhatják a szövetek gyulladásra való hajlamát és a kötőszöveti struktúrákat.

 

Pattanó ujj tünetei

A pattanó ujj, orvosi nevén stenosing tenosynovitis, egy gyakori kézsebészeti állapot, amely jellemzően az ínhüvelyek megvastagodása miatt alakul ki. Ez a probléma komoly kellemetlenséget és fájdalmat okozhat az érintett személyeknek. Ismerje meg, melyek a pattanó ujj leggyakoribb tünetei, hogy időben felismerje a problémát!

 

A Tünetek Kezdeti Jelzései

A pattanó ujj elsődleges tünetei közé tartozik az ujj behajlított helyzetben történő rögzülése, melyet nehezített kiegyenesítés követ. A betegek gyakran panaszkodnak fájdalomra a tenyérben, pontosabban az ínhüvelyszájadék területén, ahol az ín és az ínhüvely megvastagodása tapintható. Ez a megvastagodás gátolja az ujj sima mozgását, és jellemzően fájdalmas érzékenységgel jár.

 

Elsődleges Tünetek Intenzitása

  • Nyomásérzékenység és fájdalom: Az ínhüvely gyulladása miatt az ujj tövénél érzett fájdalom a nap folyamán változó intenzitású lehet, de reggelente gyakran erősebb.
  • Duzzanat: Az ujjak tövénél, a tenyér felőli oldalon megjelenő duzzanat a gyulladt ínhüvely fizikai megjelenése.
  • Pattanás vagy roppanó hang: A megvastagodott ín áthaladása a szűkületen át pattanó hanggal és érzéssel párosul, ami akár fájdalmas is lehet.

 

Súlyosbodó Tünetek

Ahogy az állapot előrehalad, az ujjak mozgása egyre nehezebbé válik. A betegek gyakran arról számolnak be, hogy az érintett ujjat csak a másik kéz segítségével tudják behajlítani vagy kiegyenesíteni. Ez különösen zavaró lehet, ha az állapot több ujjat is érint, ami akár mindkét kéz funkcióját befolyásolhatja.

 

Pattanó ujj műtét

A pattanó ujj kezelésére két fő műtéti technika áll rendelkezésre. Mindkét módszer célja, hogy helyreállítsa az ujj zavartalan mozgását és megszüntesse a fájdalmat és a kényelmetlenséget.

Perkután Felszabadítás: Ez az eljárás egy kevésbé invazív technika, amely során a kézsebész ultrahang vezérlésével helyezi el a tűt, hogy feloldja az ínhüvely körüli korlátozó szöveteket. A perkután felszabadítás előnye, hogy nem igényel bemetszést, így nem hagy heget, és a felépülési idő is rövidebb. Azonban fontos megjegyezni, hogy ez a módszer nem minden beteg számára ideális.

Nyitott Műtét: A legtöbb esetben azonban a nyitott műtét jelenti a legmegfelelőbb megoldást. Ebben az eljárásban Dr. Vancsó Péter, kézsebész szakorvosunk egy apró bemetszést végez az érintett ujjon, majd gondosan átmetszi az ínhüvelyt, biztosítva az ín szabad mozgását. Ez az ambuláns eljárás általában fél órát vesz igénybe, amely időtartam több ujj műtétje esetén meghosszabbodhat.

 

Pattanó ujj műtét után

 A műtétet követően a betegek tapasztalhatnak enyhe fájdalmat és duzzanatot, amelyek kezelhetők gyulladáscsökkentő gyógyszerekkel és a kéz magasabban tartásával. Fizikoterápia is javasolt lehet a mozgékonyság elősegítése és a duzzanat csökkentése érdekében. Fontos, hogy a műtét utáni első két hétben kerülje az intenzív kézhasználatot, beleértve a nehéz tárgyak emelését és az ismétlődő mozdulatok végzését.

Gyógyulás és a Mindennapi Tevékenységek: A gyógyulási folyamat általában gyors, a betegek többsége körülbelül két héten belül visszatérhet szokásos napi rutinjához. Az egyéni gyógyulási idő azonban változó lehet, ezért fontos a rendszeres orvosi ellenőrzés és a személyre szabott rehabilitációs terv követése.

 

Mikor Szükséges a Pattanó Ujj Műtét?

A pattanó ujj műtéti kezelése akkor válik szükségessé, amikor a konzervatív módszerek, mint a gyulladáscsökkentők, pihentetés és fizikoterápia, nem hoznak tartós megkönnyebbülést. A műtéti beavatkozásra akkor kerül sor, ha az állapot jelentős mértékben akadályozza a beteget a mindennapi tevékenységek elvégzésében, például ha nehézséget okoz az írás, a tárgyak megragadása, vagy bármely más manuális cselekvés.

A műtét időzítése kritikus lehet, mivel az elhúzódó tünetek tartós károsodást okozhatnak az ujj ízületeiben és az inakban. Ezért fontos, hogy a betegek ne halogassák az orvosi konzultációt, különösen akkor, ha a kezdeti kezelések nem hoznak megfelelő eredményt.

 

Pattanó ujj műtét ára

Azt javasoljuk, hogy az aktuális és pontos árakért látogasson el weboldalunk árak menüpontjához, ahol részletes tájékoztatást talál a kezelés költségeiről és a fizetési lehetőségekről.

 

Foglaljon időpontot konzultációra!

 

Foglaljon időpontot egy személyre szabott konzultációra online, vagy hívjon minket közvetlenül a következő telefonszámon: +36 1 445 0108. Szakértő csapatunk készen áll arra, hogy segítse Önt a legmegfelelőbb kezelési lehetőség kiválasztásában és minden szükséges információt megadni.